MUTLU ROCK

Mutlu bir rock music. Siz ve arkadaşlarınız için super bir secim. Kesinlikle dinleyin.JAZZ and PIANO

Jazz ve pianonun efsane uyumu süper sonik mzüik birleşimi. Kulaklarınız bayram edecek.IYI GUNLER GELECEK

İyi günler mutlaka gelecek yeterki sizler nu bekleyinMEMORIES

Nice royalty free music composition featuring piano, synths, drums and strings. Ideal for a travel or adventure video.RELAXING

Relaxing meditation royalty free music track suitable for massage or a landscape music.Müzik Nedir

Pic 1

Müzik duygu ve hayallerin ifade vasıtalarından biridir daha tarihin başlamadığı eski çağlarda doğmuştur. İlkel insanlar, çeşitli ayinler vesilesiyle sevinçlerini, ya da kederlerini belli etmek için müzikten faydalanmışlardır.

Bu devirlerdeki müzik aletleri şüphesiz sadece el, ayak ve sesten ibaretti. Ellerini birbirine ayaklarını yere vurarak sesler çıkarırlardı.Müzik, sesler topluluğudur. İnsanların duygularına tercüman olur.

Sözlerle değerlenir. Müzikle hastaların tedavi edilmiş olduğu da bilinir. Ney sesinin hem bedenin hem de ruhun dinlenmesinde etkisi görülür. Kişinin dinlediği müzikler, kişiliğini dahi etkiler. Rock bunun örneklerinden biridir. Ses, iletişimde etkili olduğu gibi insanın huzur bulması,dinlenmesinde de etkilidir. İnsanoğlu bebeklikten beri teganniye karşı meyillidir. İlk ninnilerle tanışır. Hem öğrenir hem dinlenir. Bazen alkış tutar hareketli olunca söylenilenler.

Kendi kendine bir türkü bir şarkı mırıldanmıyanımız yoktur hani. Bazen tahtalara parmaklarımızı tıklatarak söyleriz de. Müzik, insanoğlunun vazgeçemediği. Bazen ruha bazense nefse hitap eder. Ve son söz olarak daha çok nefsimize hitap ettiğinden olacak vazgeçemiyoruz.

En geniş anlamıyla müzikle ilgili her türlü bilgi alanını araştıran bir bilim dalıdır. Bazılarına göre müzikte "icra ve bestecilik dışındaki tüm dalları kapsar" yaklaşımı eksiktir. Çünkü müzikoloji "icra ve besteciliği" de kapsayan bir bilim alanıdır. Tarih bilimleri, Felsefe bilimleri gibi çoğul kullanım olamıyacağı gibi "müzik bilimleri" gibi bir kullanım da doğru değildir.

Günümüzde özellikle Kuzey Amerika'da anlam değişikliğine uğramış ve müzik tarihinin incelenmesi olarak algılayanlar olmuştur. Bununla birlikte genellikle, müzikoloji yani müzik bilimi, bilimler sınıflandırmasında bağimsız bir bilim alanının adı olarak kabul edilmektedir. Müzikolojinin alt dalları olan "müzik teorisi", "müzik tarihi" ve "etnomüzikoloji"nin 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bağımsızlıklarını ilan etme çabaları olmuşsa da bugün bu üç dal hala müzikolojinin alt başlıkları olarak değerlendirilmektedir.

Müziğin Kronolojik Sıralaması

Pic 2

Alman bilim adamları 1973 yılında Geissenkösterle kasabasındaki bir mağarada kuğu kemiğinden yapılmış 35000 yıllık bir flüt buldular Neolitik dönemde delikli flüt, tek yüzeyli davul, pan flüt, ksilofon ve ağız tamburası gibi aletler gelişti. Tunç ve Demir Çağ’da ilk kez kanuna benzer bir çalgı ve zil üretildi M.Ö 3000’e ait kalıntılar Mezopotamya’da arp, rebap ve iki yüzlü davul gibi aletlerin kullanıldığını gösteriyor. Çin’de ise ilk bambu flütleri üretildi M.Ö 2000 Mısırlılar trompet ve çift gövdeli flüt çalmaya başladılar. M.Ö 1000 Yunanlılar Önasya enstrümanlarını taklit ettiler. İsrail’de dini törenlerde müzik çalınmaya başlandı

M.Ö 500 Pitagoras müzik entervallerinin matematikle ilişkisini keşfetti ve oktavları kullanmaya başlayarak ilk porteyi geliştirdi. M.Ö 300 Su basıncıyla çalışan bir tür org (hidrolis) bulundu. M.S 900 İlk çok sesli müzik denemeleri M.S 1025 Gudo von Arezzo ilk sistematik nota sistemini geliştirdi. M.S 1150 Fransa’da trubadurlar moda oldu. Almanya’da ilk ortaçağ trubadurları çalınmaya başlandı. 1500 Oktavda oniki tonluk ayar bulundu. 1680 Antoni Stradivari ilk çellosunu üretti 1700 İtalyan Bartolomeo Christofori ilk modern piyanoyu geliştirdi. 1708 Johann Sebastian Bach’ın ilk tarihli kantatı “Tanrı Kralımdır” icra edildi. 1764 Mozart sekiz yaşında ilk senfonisini besteledi. 1814 Beethoven “Fidello” operasını tamamladı ve beş yıl sonra sağır oldu. 1854 Wagner’in “Tannhauser” adlı eseri çalındı. 1877 Thomas Alva edison ilk şarkısını yazdı. (“mary had a little lamb”); bir yıl sonra da fonografın patentini aldı.

1925 Arnold Schönberg on iki tonlu müziği geliştirdi 1958 Stereo için yeni bir standart bulundu. İlk Hi-Fi tertibatları piyasaya çıktı. 1979 Sony TPS-L2 Wakman’i ile müzik dinlemeye yeni bir soluk getirdi. 1982 İlk dijital CD satışa sunuldu. 1988 CD satışları ilk kez plak satışlarını geçti. Fraunhofer araştırmacıları, sesli verileri 10x sıkıştırabilen MP3 standardını geliştirdiler. 1998 İlk taşınabilir MP3 çalıcıları piyasaya çıktı.

More